Ana sayfa Motosiklet Motosiklet Muayene İşlemi

Motosiklet Muayene İşlemi

Motosiklet Muayene İşlemi

 

Bildiğiniz gibi trafikte araç muayene işlemleri oldukça önemli bir unsurdur. Motosikletlerin de arabalar gibi belli periyodik şeklinde araç muayenesi yaptırması gerekiyor. Günümüzde Devletimiz tarafından bu muayeneler 2918 sayılı kanun ile yasal hale getirilmiştir. Bu muayene işlemini yapmayan kişilere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezai işlem sonucunda muayene gerçekleştirmeyen kişilere birtakım para cezaları verilmektedir.

 

Motosiklet Muayenesinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Motosiklet muayeneleri her 2 yılda bir yenilenmek zorundadır. Bunlar için ise muayene öncesi motosiklet bakımının yapılması gerekir. Motosiklet araçlarında fren sistemi, tekerlek ve diğer ekipmanlar mutlaka kontrol edilmelidir. Araç muayenesi öncesinde Tüvtürk üzerinden online randevu alınması gerekir. Buna ek olarak belirtilmelidir ki trafik cezası bulunan araçların daha önceden tüm borçlarını ödemesi gerekir. Borcu bulunan araçların muayenesi yapılmamaktadır.

 

İstenen Belgeler

 

Motosiklet muayenesi yapılırken birtakım belgeler zorunludur. Öncelikle motosikletin ruhsatı ve sigorta belgeleri gereklidir. Buna ek olarak araç sahibinin kimlik belgesi ve ehliyetinin bulunması zorunludur. Motosiklet için muayene ücreti 142 TL olarak belirlenmiştir. Ancak muayene işleminin geciktirilmesi gibi durumlarda ek ücret ödenmektedir.

 

Motosiklet Muayene Kontrolünde Neler Önemli?

 

Motosiklet muayenesinde araç geniş bir değerlendirilmeye alınmaktadır. Özellikle hayati tehlike içen kusurlar ağır kusur olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumlar muayene sonuçları arasında sizlere bildirilmektedir.

 

Ağır kusurlara örnek verecek olursak fren balatalarının eskimiş olması bu durumlar arasında yer almaktadır. Yapılan muayenelerde genel olarak can güvenliği temel alınarak işlemler uygulanır. Bu muayene durumuna büyük önem verilmelidir. Muayenesi olmayan ya da muayene durumundan geçemeyen araçların trafiğe çıkması söz konusu değildir. Bu yüzden tüm motosiklet ve araç kullanıcılarının düzenli olarak bu muayene kapsamında işlemlere tabi tutulması gerekir. Bu özellikle can sağlığı açısından ihmale gelmemelidir.

İlginizi Çekebilir:  250cc lik En İyi Naked Motosikletler

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Bildirim Al  
Bildir